24 лютого 2022 року логістика в Україні розділилася на до та після.

Логістика воєнного часу — це логістика, яку складно спрогнозувати як терміни, так і ціни.

У зв’язку з блокадою Чорного моря контейнери, які прямували до України, були змушені вивантажуватися в найближчих портах і портах перевалки. За попередніми даними експертів за три місяці березень-квітень-травень, зібралося до півмільйона теусів контейнерів у портах перевалки, заблокувавши роботу портів, лінійних агентів, логістичних компаній.

Логістичні компанії в Україні, які надають контейнерні мультимодальний логістичний сервіс, скоротилися щонайменше втричі.

Українські імпортери продовжують роботу виключно ті, які завозять в Україну продукти харчування та товари першої потреби. За попередніми даними, на серпень місяць планують завозити не більше ніж 30% від свого довоєнного обсягу.

Ситуація із Клайпедою досить складна. У зв’язку з загрозою блокування порту Росією бізнес моментально зреагував і контейнери, що прямували в Клайпеду, починають вивантажувати в Німеччині та Польщі. За прогнозами експертів, у найближчі пару місяців дані порти будуть максимально перевантажені, а це означає, що зростання вартості портових послуг і перевезень виросте додатково, як мінімум на 30%.

На поточний період робота порту Констанції починає стабілізуватись і залишається найперспективнішим напрямком з доставки вантажу до України.