Вантажні контейнери посідають важливе місце в торговельній та логістичній діяльності, оскільки без них неможливе переміщення вантажів. Транспортні контейнери призначені для перевезення вантажів різних розмірів: як для перевезення збірних вантажів (LCL-доставка), так і для великих партій вантажів у сухопутних і морських умовах. Вантажні контейнери розрізняються за видами, розмірами та особливостями конструкції, залежно від вантажу та способу їх переміщення. Розглянемо, які бувають види контейнерів для перевезення вантажів і чим вони відрізняються один від одного.

Типы и размеры морских контейнеров

Типи та розміри морських контейнерів
Морські суховантажні контейнери

Для морського перевезення вантажів використовуються тари різної місткості з кортенівської сталі, невибагливої ​​до метеоумов. У таких контейнерах здійснюють перевезення не швидкопсувної продукції та великих габаритних вантажів, наприклад, мотоцикли з Японії в Одесі опиняються за допомогою переміщення в морських суховантажах. Оптимальними та найбільш поширеними габаритами морського контейнера є 20- і 40-футові, рідше використовуються контейнери розміром 10 і 45 футів – через нестандартність. Типи вантажних контейнерів для морських перевезень:

  • Standart (Dry Van, General Purpose). Універсальні морські контейнери для перевезення будь-яких вантажів.
  • High Cube (HC). Контейнер зі збільшеною висотою на один фут по відношенню до стандартних видів тари. Підходить для перевезення будь-яких видів вантажів, як правило, нестандартних розмірів.
  • Pallet Wide (PW). Контейнер даного типу відрізняється більш широкою основою по відношенню до стандартного розміру. Призначений для перевезення вантажів, поміщених на палети. Завдяки збільшеній ширині вміщує 2 палети по 120 см.
  • Open-Top (ОТ). Тара відрізняється відкритим верхом й оснащена дахом із брезентового тенту. Такий контейнер підходить для перевезення вантажів, які не поміщаються по висоті до інших контейнерів.
  • Hard-Top (HT). Оснащений металевим дахом, що відкривається. Це дозволяє здійснити завантаження зверху (у разі, коли для навантаження використовується підйомний кран). Підходить для перевезення негабаритних вантажів і складних конструкцій, наприклад, промислового обладнання.
  • Upgraded (UP). Відрізняється підвищеною вантажопідйомністю, що досягається за рахунок посиленої міцності основи.
  • Flat Rack (FR) і Platform (PL) – контейнери платформного типу. Являють собою відкриту платформу, призначену для перевезення надважких негабаритних вантажів, наприклад: спеціальне обладнання, продукти важкої промисловості, будівельні матеріали (бетонні блоки).

Види та розміри морського контейнера 20 футів

Усі перераховані вище види тари для морських перевезень представлені в розмірах 20 і 40 футів. Розмір морського контейнера 20 футів може відрізнятися залежно від типу тари:

  1. Стандартний. Контейнер забезпечує волого- та пилозахист, підходить як для перевезення, так і для довгострокового зберігання вантажів. Вантаж поміщається всередину контейнера через широкі двері в торці. 20-футові тари вміщують обсяг вантажу до 34 куб. м, максимальне завантаження – до 22 тонн. Вага контейнера – 2 тонни.
  2. Контейнер-платформа. Відрізняється відсутністю бічних стін і даху, у контейнері передбачені тільки стіни з торця, які забезпечують підтримку та захист вантажу, таким чином, бічне навантаження на контейнер відсутнє. Така конструкція дозволяє навантажити великогабаритні вантажі і робить зручними будь-які види вантажно-розвантажувальних робіт. Місткість контейнера – до 28 куб. м, максимальне завантаження – 27,5 тонн. Незважаючи на відсутність бічних стін, вага тари більше від стандартного – 2,9 тонн.
  3. Відкритий. Контейнери зі знімним жорстким або м’яким дахом дозволяють завантажити великогабаритний вантаж у вертикальному положенні через дах, що робить доступним навантаження за допомогою підйомного крана. Контейнер важить 2,4 тонни, вміщує вантаж до 32 куб. м, забезпечує максимальне завантаження 22,5 тонни.
  4. Рефрижераторний. Даний тип контейнерів оснащений спеціальним регулівним обладнанням, що дозволяє забезпечувати та підтримувати протягом транспортування певний температурний режим. Об’єм контейнерів невеликий – 28 куб. м, витримує навантаження до 24 тонн при вазі тари 3 тонни. Зазвичай у таких контейнерах перевозять швидкопсувні продукти.

40-футові контейнери

40-футові контейнери не менш затребувані для морських суховантажних та інших перевезень, ніж 20-футові. Вони мають більшу місткість, що дозволяє перевозити більше великогабаритні вантажі та великі партії товарів. Габарити 40-футового контейнера також різняться залежно від виду:

  1. Стандартний. Контейнер підходить для переміщення великогабаритних вантажів. Забезпечує велику місткість об’ємом 67,7 куб. м і завантаження 26,5 тонн при вазі тари 3,9 тонн.
  2. Відкритий. Контейнер 40 футів із відкритим верхом вміщує обсяг вантажу 66,7 куб. м при максимальному завантаженні 31,7 тонн. Вага контейнера майже вдвічі більше 20-футового – 4,4 тонни.
  3. Контейнер-платформа. Довжина 40-футового контейнера-платформи дорівнює 12 метрам при стандартних ширині та висоті, вага контейнера більше від перерахованих вище – 5,5 тонн. Тара має вантажомісткість 54,8 куб. м і максимальне завантаження 39,4 тонн.
  4. Рефрижераторний. 40-футовий контейнер із підтриманням температурного режиму здатний вмістити обсяг вантажу до 60,2 куб. м і витримати максимальне завантаження до 26 тонн. Такий контейнер часто використовують як склад-холодильник для зберігання та перевезення великих партій продуктів з обмеженим терміном придатності. Вага рефрижераторної тари становить 3,7 тонн.
  5. Контейнер збільшеної місткості. Контейнер типу High Cube має збільшену місткість у висоту та вантажопідйомність понад 30 тонн. Тара вміщує обсяг вантажу до 76,4 куб. м, при цьому важить менше від багатьох 40-футових контейнерів – 4,1 тонну.
  6. Рефрижераторний зі збільшеною місткістю. Такий контейнер має додаткову місткість до 5 тис. кг і становить 66,1 куб. м. У тарі також підтримуються різні температурні режими – охолодження, заморожування, підігрів. Вага контейнера становить 4,2 тонни.

Танк-контейнер вантажний та його види

Важлив роль у логістиці відводиться танкам-контейнерам, які являють собою цистерну для транспортування різних рідин і зріджених газів. Місткість таких цистерн варіюється від 26 до 35 куб. м. Іноді передбачається оснащення паропідігрівом або термоізоляцією для підтримання температури рідини, що транспортується.Танки-контейнери вантажні представлені в декількох видах:

  • IMO0. Призначені для перевезення харчових рідких вантажів, таких як молоко, соки, мінеральні води. Місткість цистерн становить 20-30 тис. л, а товщина стін – у межах 2 мм.
  • IMO1. Призначені для транспортування небезпечних вантажів (горючі та окисні матеріали, агресивні та токсичні речовини, інші небезпечні рідини). Цистерни від 14 до 30 тис. л, товщина стін ємності досягає 8 мм.
  • IMO2. Використовується для транспортування безпечних вантажів (речовини з низьким ступенем токсичності та корозійні рідини). Місткість ємності – 21-30 тис. л, товщина стін – 3-4 мм.
  • IMO5. Застосовуються для перевезення зрідженого та стисненого газу, а також інших легкозаймистих рідин із робочим тиском у тарі більше 7 бар (тиск в інших ємностях – від 2 до 6 бар).