fbpx
США стикнулися з проблемою порушення ланцюгів постачання у сфері електромобілів

США стикнулися з проблемою порушення ланцюгів постачання у сфері електромобілів

У серпні 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про зниження інфляції. Однією з цілей, яку переслідували автори цього документу, було усунення беззаперечної залежності ланцюгів постачання від Китаю. Втім, за повідомленням інформаційної агенції Bloomberg, вже навесні 2023 року лідери американського автомобільного ринку заявили про виникнення досить серйозних проблем, пов’язаних із наслідками законодавчих змін.

Зокрема, компанія Ford ще взимку повідомила про неможливість замінити технології китайської компанії CATL (Contemporary Amperex Technology Company Limited), які застосовуються для виготовлення акумуляторів, що встановлюються в електромобілі. Необхідно зауважити, що американський автовиробник задовго до запровадження обмежень проти Китаю розпочав будівництво мічиганського заводу вартістю 3,5 мільярди доларів США. У випадку повної відмови від китайського обладнання та технологій йому доведеться збільшувати видатки на виробництво, яке досі не почало працювати.

Один з найвідоміших американських автовиробників Tesla висловив припущення, що його найбільш дешевий електромобіль Model 3 через зміни у законодавстві може бути позбавлений податкових пільг, оскільки для виробництва авто використовується велика кількість китайських компонентів. За попередніми підрахунками собівартість автомобіля зросте на 7,5 тисяч доларів США. Як зазначили експерти, можна навести чимало подібних прикладів, що підтверджують описану тенденцію.

У 1990-х роках Сполучені Штати займали провідні позиції на світовому ринку рідкоземельних елементів, але невдовзі китайські компанії витіснили американських постачальників за рахунок зниження цінових пропозицій. Інститут аналізу глобальної безпеки у своєму звіті зауважив, що постачальникам з Китаю вдалося знизити собівартість продукції не в останню чергу через отримання дозволу на скидання радіоактивних відходів у річку Хуанхе (Західний Китай).

Аналогічний підхід застосовує Індонезія, яка постачає приблизно половину всього нікелю, потрібного для виробництва сучасних акумуляторних батарей. У цій країні відходи просто скидаються в океан. У той же час Австралія, яка має величезні запаси нікелю, чітко дотримується екологічних стандартів і тому не може на рівних конкурувати з Індонезією, займаючи лише 5% глобального ринку.

Описаний дисбаланс не міг тривати вічно, тому США та Євросоюз вдалися до економічних санкцій. Але обмеження, що торкнувся багатьох постачальників, призвели до супротиву з боку західних виробників, які не поділяють поглядів влади і не готові до кардинальних змін у логістичних ланцюгах.